FAQ - lampy na owady

Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące lamp na owady

"Dlaczego komary są przyciągane do ludzi?"
Komary płci żeńskiej potrzebują białka znajdującego się we krwi do produkcji jaj, a większość osobników nie jest przy tym wybredna w kwestii źródła krwi. Ofiary komarów identyfikowane są za pomocą ich czułych receptorów poprzez dwutlenek węgla, zapach ciała, kwas mlekowy, grupę krwi, a także wydzieliny.
Dwutlenek węgla jest tym co wydychamy, nasz zapach ciała jest wynikiem bakterii na naszej skórze i  potu. Kwas mlekowy przechodzi przez naszą skórę po zjedzeniu pewnych pokarmów lub kiedy jesteśmy aktywni. Komary są najczęściej przyciągane do grupy krwi O, a najmniej przyciągają do grupy krwi A. "
Tym co dodatkowo przyciąga moskity to ciepło ciała i ciemne ubranie.
 
"Jak działają lampy rażące na owady?"
Lampa rażąca na owady przyciąga latające insekty swoim ultrafioletowym światłem emitowanym przez świetlówki. Owady są porażane prądem elektrycznym w wyniku kontaktu z siecią wysokiego napięcia otaczającą lampę. Martwe owady wpadają do wbudowanej tacy - chwytacza.

"Czy lampy na owady mogą być stosowane na zewnątrz"
Tak, w zależności od modelu. Cześć modeli jest odporna na warunki atmosferyczne np. model CRI-CRI 308 czy CRI-CRI 309.

"Jakie owady są przyciągane przez lampy owadobójcze?"
Lampy na owady są przede wszystkim zaprojektowane, aby przyciągać komary. Ćmy i inne owady, które zwykle wabi światło UV-A, również zostaną przyciągnięte do pułapki.

"Czy lampy owadobójcze będą przyciągać muchy?"
Muchy to owady bardziej aktywne w ciągu dnia. W przypadku użytkowania lamp na owady w pomieszczeniach, należy ustawiać je z dala od okien i konkurencyjnych źródeł światła - w miejscach zacienionych, wówczas urządzenia będą przyciągać i zabijać także muchy. Używanie na zewnątrz w ciągu dnia (w słońcu)  lamp owadobójczych nie jest idealnym rozwiązaniem w przypadku zwalczania much.


"Kiedy powinienem włączyć lampę owadobójczą?"
Na przykładzie komarów. Moskity są najbardziej aktywne od zmierzchu, a stają się mniej aktywne po wschodzie słońca. Aby uzyskać najlepszy efekt, zaleca się włączyć urządzenie na godzinę lub dwie przed zachodem słońca. Pozostawienie jednostki na noc może pomóc zredukować populacje komarów w otoczeniu.

"Jaki model lampy na owady jest dla mnie najbardziej odpowiedni?"
Nasza oferta obejmuje modele dostosowane do praktycznie wszystkich sytuacji. W przypadku pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu.

"Jak długo działają świetlówki UV-A?"
Świetlówki  stosowane w naszych lampach na owady, pomimo długiego okresu świecenia, dla zapewnienia maksymalnej skuteczności w zakresie przyciągania owadów powinny być wymieniane co 2000h lub co sezon. Aby zapewnić optymalną trwałość, zalecamy włączanie urządzenia na co najmniej 4 godziny - krótszy czas trwania lub częste włączanie i wyłączanie skraca żywotność lampy. Inne czynniki wpływające na świetlówki to nadmierne ciepło lub zimno.

 "Czy lampy na owady zużywają dużo energii i czy są one drogie w eksploatacji?"
Urządzenia z lampami UV-A zaczynają się od mocy 7W i dochodzą do 95W (urządzenia profesjonalne, dla dużych obszarów), w zależności od modelu. Model o poborze mocy 50W kosztuje w eksploatacji mniej niż kilkanaście groszy za godzinę.

"Czy lampy na owady emitują dużo hałasu?"
W przypadku pułapek rażących, gdy owady uderzają w siatkę wysokiego napięcia, słyszalne są  trzaski. Poziom hałasu będzie na ogół zależeć od wielkości owada, a także od napięcia sieciowego pułapki.
Podczas pracy wiatrakowych lamp na owady słyszalny jest nieuciążliwy dźwięk powietrza przechodzącego przez urządzenie, zależnie od prędkości wiatraka.
Bezgłośne działają lampy lepowe, gdzie owad unieszkodliwiany jest za pomocą kleju na specjalnej macie wewnątrz urządzenia.

"Jaka jest najlepsza lokalizacja dla lampy na owady?"
Urządzenie najlepiej jeżeli jest umieszczone dalej od bezpośredniej działalności człowieka i nie w pobliżu konkurencyjnych źródeł światła. Dobrze także unikać miejsc wietrznych, w przeciągu. Idealnie powiesić pułapkę na wysokości około 2 -3 m.

"Czy moja lampy na owady wymagają wielu prac konserwacyjnych?"
Nasze lampy na owady są zaprojektowane tak, aby wymagały minimalnej konserwacji i zaangażowania użytkownika. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek konserwacji należy się upewnić, że urządzenie jest odłączone od zasilania. Tacki lub pojemniki na zneutralizowane owady należy opróżniać od czasu do czasu.
Ważne jest w przypadku lamp rażących, aby usuwać z kratki pod napięciem ewentualne większe fragmenty owadów,np. za pomocą szczoteczki, ponieważ może wpływać to na ich wydajność.

"Mam plagę komarów - co mogę zrobić?
Ciepła pogoda w połączeniu z częstymi opadami deszczu często prowadzą do wzrostu populacji komarów. Rozejrzyj się wokół domu, czy np. nie ma wiader, starych opon ani innych pojemników zbierających wodę, w której mogą się rozmnażać komary. Upewnij się, że drzewa owocowe są z dala od domu - dojrzewające owoce wydzielają CO2 (dwutlenek węgla), który przyciąga komary.
Zastanów się również nad zastosowanie skutecznych urządzeń eliminujących owady latające. Jako wspomagające działania można wdrożyć metody naturalne w swoim ogrodzie:
- Pelargonia 'citrosum' lub mięta długolistna, które odstraszą moskity.
- Nagietki - zawierają złocień, związek stosowany w wielu repelentach przeciwko owadom
- Kocimiętka - jest 10 razy bardziej skuteczna niż środki odstraszające DEET.
- Żeniszek - emituje zapach odpychający komary.


Informacje na temat lamp owadobójczych z UV-A: LAMPY NA OWADY - INFO
Pełna gama lampa na owady (wiatrakowe, lepowe i rażące): LAMPY OWADOBÓJCZE

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl