FAQ - o klimatyzacji

Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Klientów pytania dotyczące klimatyzacji.

Kliknij na interesującym Cię pytaniu:

 


 

Jak działa klimatyzator?

Klimatyzator to urządzenie przeznaczone do chłodzenia pomieszczenia. Złożone ze sprężarki, parownika i skraplacza (dwa ostatnie posiadają wentylator). Parownik z wentylatorem tworzy jednostkę wewnętrzną, a skraplacz ze sprężarką - zewnętrzną. Obie jednostki łączą się ze sobą przewodami: gazowym i cieczowym. Jednostka wewnętrzna klimatyzatora dodatkowo może być wyposażona w filtr powietrza czy w nagrzewnicę elektryczną. Aktualnie klimatyzatory pełnia także funkcję powietrznej pompy ciepła dzięki odwróceniu funkcjonowania układu chłodniczego (parownik jest wówczas skraplaczem).

Działanie: Wentylator wymusza obieg powietrza na parowniku wewnątrz chłodzonego pomieszczenia. Powietrze ochładza się na parowniku, oddając jednocześnie ciepło czynnikowi chłodniczemu w formie gazu, który zostaje sprężony w sprężarce (wzrasta jego temperatura) i jest przetłoczony do skraplacza, znajdującego się zewnątrz. W skraplaczu ciepło czynnika oddawane jest do powietrza zewnętrznego, a ten skrapla się. Ciecz pod wysokim ciśnieniem transferowana jest do elementu rozprężnego, gdzie następuje zmniejszenie jej ciśnienia, a tym samym jej temperatura. Schłodzony czynnik w formie cieczy ponownie trafia do parownika, gdzie znów ogrzewa się od powietrza z pomieszczenia i zmienia formę na stan gazowy.

 


 

Jak dobrać moc klimatyzatora?

Stosując metodę uproszczoną, orientacyjnie można założyć, że zapotrzebowanie na moc chłodzenia wynosi 80-150 W/m2 powierzchni danego pomieszczenia. Zgodnie z tym np. klimatyzator o mocy 2-2,5 kW (typu split) powinien wystarczyć do ochłodzenia pomieszczenia o powierzchni 15-30 m2. Takie założenia można zastosować o ile nie ma w tych pomieszczeniach zainstalowanych urządzeń emitujących ciepło.

Stosując powyższą metodę otrzymujemy bardzo ogólny wynik w szerokim przedziale, dlatego aby dobrać klimatyzator bardziej precyzyjnie zachęcamy do kontaktu. Pomożemy w określeniu wydajności klimatyzatora i mocy potrzebnej do odebrania danej ilości ciepła z pomieszczenia.

 


 

Na jakie parametry powinno się zwrócić uwagę przed zakupem klimatyzatora typu split?

Bazowym parametrem klimatyzatora jest jego wydajność chłodnicza, która powinna być na odpowiednim poziomie dla konkretnego pomieszczenia. Parametrami, na które również powinno się zwrócić uwagę są współczynniki SEER i SCOP umożliwiające zestawienie urządzeń pod kątem energooszczędności.

Ponadto przy wyborze klimatyzatora warto sprawdzić poziom emitowanego hałasu, możliwość i rodzaj filtracji powietrza oraz kwestie związane z montażem - max długość instalacji, max różnica wysokości między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną, zakres temperatur, w jakich urządzenie może pracować.

 


 

Co wpływa na wielkość potrzebnej mocy (minimalną wydajność) klimatyzatora dla pomieszczenia?

Wymagana moc urządzenia klimatyzacyjnego określana jest w oparciu o następujące cechy pomieszczenia: długość ścian wewnętrznych i zewnętrznych, powierzchnia okien na poszczególnych ścianach (ich kierunek wobec stron świata, liczba i wielkość szyb), zamontowane żaluzje (rodzaj wewnętrzne lub zewnętrzne) czy są folie odbijające światło (redukujące ilość wpadającego przez okna ciepła), izolacja termiczna podłogi i stropu, usytuowanie pomieszczenia w budynku (kondygnacja), sąsiedztwo innych pomieszczeń klimatyzowanych, zyski ciepła z urządzeń podwyższających temperaturę w pomieszczeniu (np. komputer, lodówka czy telewizor) oraz punktów świetlnych (typ i liczba), liczba osób stale przebywających w pomieszczeniu i rodzaj ich aktywności (np. większa moc potrzebna do sali fitness niż w sypialni).

 


 

Czym się kierować przy wyborze klimatyzatora?

Wydajność klimatyzatora potrzebna do wyprowadzenia zysków ciepła z pomieszczenia. Powinniśmy także zdecydować czy nasze urządzenie ma być tylko chłodzące, czy też z dodatkową funkcją grzania.

Klasa energetyczna klimatyzatora, wpływająca bezpośrednio na wysokość rachunku za energię elektryczną. Określają to parametry: EER i COP - im wyższa ich, tym urządzenie bardziej energooszczędne.

Poziom hałasu. Parametr szczególnie istotny dla urządzeń pracujących w niektórych pomieszczeniach jak np. w sypialni. Z pozoru niewielka różnica 6 dB w praktyce powoduje, że urządzenie pracuje 2 razy głośniej.

Estetyka urządzeń, w szczególności jednostki wewnętrznej (wybór spośród ściennych, kanałowych, kasetonowych, podstropowych) oraz możliwości montażu obu jednostek. Estetyka. Dostępne urządzenia nie tylko spełniają swoją funkcję praktyczną, ale także mogą być ozdobą w pomieszczeniu.

Dodatkowe funkcje, rodzaj pilota czy możliwość zdalnego sterowania (przez Internet).

Możliwość skorzystania z profesjonalnego montażu urządzeń wpływającego na poprawną pracę systemu oraz serwis gwarancyjny.

 


 

Co należy brać pod uwagę planując instalację jednostki zewnętrznej?

Podczas montażu jednostki zewnętrznej należy mieć na uwadze dostęp do tego urządzenia w trakcie przeglądów. Ważną kwestią jest także przepływ powietrza, urządzenie nie powinno być osłonięte tak by nie ograniczać odpływu ciepła. Ponadto należy pamiętać, że wywiewany ciepły strumień powietrza oraz emitowany hałas może być uciążliwy dla sąsiadów.

Jeżeli klimatyzator będzie używany także w funkcji grzania trzeba zapewnić odprowadzanie skroplin lub zamontować jednostkę na wystarczającej wysokości nad podłożem (swobodny odpływ).

 


 

Czy klimatyzator może pełnić również funkcję pompy ciepła?

Tak. Klimatyzatory, oprócz funkcji chłodzenia, często wyposażone są również w funkcję grzania. Odbywa się to na zasadzie odwrócenia układu chłodniczego - parownik pełni wówczas rolę skraplacza. Najczęściej takie urządzenia regulują temperaturę w pomieszczeniu w zakresie 16-30°C.

 


 

Czym się różni jonizator od filtra?

Filtry powietrza w urządzeniach klimatyzacyjnych służą do wychwytywania kurzu, pyłu oraz innych drobnych zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu (o wielkości 3 - 0,3 µm ). Zależnie od rodzaju materiału z jakiego są one wykonane, mogą być myte lub będą wymagać cyklicznej wymiany. Jonizator pełni dodatkową funkcję sterylizacji powietrza przy pomocy milionów spolaryzowanych jonów. W chwili zetknięcia się jonów z wirusami czy bakteriami powstają rodniki (OH) wchodzące w reakcję i przekształcające szkodliwe substancje w wodę (H₂O). Wypuszczane przez klimatyzator powietrze jest znacznie czystsze i zdrowsze.

 


 

Jak działa klimatyzator typu split?

Klimatyzatory typu split zbudowane są z dwóch jednostek: wewnętrznej (parownika), odpowiadającej za chłodzenie/ogrzewanie powietrza oraz zewnętrznej (skraplacza, sprężarki, zaworu czterodrogowego), której zadaniem jest przygotowanie czynnika chłodniczego do ustawionego trybu pracy jednostki wewnętrznej. Obie jednostki połączone są rurami, tworząc szczelnie zamknięty układ z czynnikiem chłodniczym.

Do wewnętrznej jednostki wpływa czynnik chłodniczy w formie cieczy, pod wpływem ciepła pobieranego z otoczenia paruje i przechodzi on w stan gazowy, w tym czasie ochładzając powierzchnię parownika. Schłodzone powietrze nawiewane jest przez klimatyzator do pomieszczenia. Czynnik chłodniczy w formie gazu dalej przesyłany jest dzięki sprężarce do jednostki zewnętrznej, gdzie przepływa przez wymiennik jednostki zewnętrznej i chłodzony jest przez wentylator. Ciepło oddawane jest do otoczenia, a czynnik chłodzący przyjmuje formę cieczy. Następnie czynnik chłodniczy ponownie zostaje skierowany do jednostki wewnętrznej.

Dzięki zastosowaniu zaworu czterodrogowego istnieje możliwość odwrócenia opisanego wyżej procesu, urządzenie uruchamiane jest jako powietrzna pompa ciepła – możliwość ogrzewania powietrza.

 


 

Jakie są korzyści zastosowania klimatyzatora typu inverter?

Najważniejsze zalety to: oszczędność energii, cicha praca, szybkie chłodzenie i precyzyjne utrzymywanie temperatury w pomieszczeniu, szeroki zakres temperatury pracy jednostki zewnętrznej, zaawansowana filtracja powietrza.

 


 

Czym różnią się klimatyzatory inverterowe a typu ON/OFF (konwencjonalne)?

W klimatyzatorach w technologii inverterowej istnieje możliwość płynnej regulacji pracy sprężarki w zależności od bieżącego zapotrzebowania na moc chłodniczą lub grzewczą. Tańsze urządzenia konwencjonalne funkcjonują w systemie energochłonnej pracy na stałym poziomie, związanej z częstym załączaniem i wyłączaniem się sprężarek. Ten tryb pracy klimatyzatora nie daje wysokiego komfortu, jak urządzenia inwerterowe, jednocześnie ujemnie wpływa na trwałość sprężarek. Technologia inwerterowa pozwala na osiągnięcie żądanej temperatury w krótkim czasie oraz podtrzymanie na stałym poziomie. Klimatyzatory inverter pracują ciszej, niż on/off. Dopuszczalne odległości między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną są większe dla systemów inverterowych.Jakie czynniki chłodnicze są obecnie stosowane w klimatyzatorach?

Aktualnie stosuje się nową generacją czynników chłodniczych HFC, bezpiecznych dla warstwy ozonowej (współczynnik zużycia warstwy ozonowej = 0).
Zdecydowana większość klimatyzatorów działa obecnie w oparciu o syntetyczny czynnik R410A pozwalający na uzyskanie mniejszych gabarytów wymienników ciepła (skraplacza oraz parownika) ze względu na swoją zwiększoną wydajność objętościową niż wcześniej stosowane czynniki.Czym się różni proces wentylacji od klimatyzacji?

Wentylacja pełni funkcję dostarczania do pomieszczeń świeżego powietrze z zewnątrz oraz usuwania z niego zanieczyszczeń i niemiłych zapachów, bez zmiany parametrów samego powietrza. Klimatyzacja natomiast umożliwia zmianę właściwości powietrza, np. wilgotności czy temperatury, zależnie od potrzeb użytkownika systemu klimatyzacji.


 

Więcej informacji na temat klimatyzacji: KLIMATYZACJA INFO

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl