Klimatyzacja - info

Informacje na temat systemów klimatyzacji (klimatyzatorów)

 

 

Zastosowania dla klimatyzacji, dom, biuro, sklep.

 

Klimatyzator to urządzenie dostarczające powietrze o określonej temperaturze, najczęściej wykorzystywane w pomieszczeniach jako urządzenia chłodzące. Klimatyzatory wykorzystują termodynamiczne właściwości cieczy oraz gazów: zmniejszenie ciśnienia gazu wiąże się ze zmniejszeniem jego temperatury, a intensywne parowanie obniża temperaturę cieczy. Można to zaobserwować w praktyce kiedy np. używamy preparatu w sprayu po pewnym czasie możemy zauważyć schłodzenie puszki lub kiedy rozprowadzimy na skórze alkohol szybkie jego parowanie powoduje uczucie chłodzenia. Podobnie działa termoregulacja u człowieka i innych ssaków, chłodzenie organizmu odbywa się przez odparowywanie potu ze skóry człowieka czy śliny z języka psa.

Zasada działania klimatyzatora

Klimatyzator wykorzystuje powyższe zasady w układzie zamkniętym, gdzie czynnik chłodzący jest stale skraplany i odparowywany.

1. czynnik chłodzący w postaci cieczy przemieszcza się do parownika (w jednostce wewnętrznej), tam przebiega jego gwałtowne parowanie schładzające parownik

2. wentylator wprawiając powietrze w ruch wprowadza do obiegu schłodzone powietrze, co obniża temperaturę w całym pomieszczeniu

3. czynnik chłodzący jako gaz jest wprowadzany do sprężarki i do skraplacza. Skropleniu gazu towarzyszy wzrost temperatury obniżanej wentylatorem z jednostki zewnętrznej

4. czynnik chłodzący w formie cieczy przekazywany jest do jednostki wewnętrznej, tam dochodzi do jego rozprężenia.

 

Budowa klimatyzatora

System klimatyzacji składa się z jednostki wewnętrznej z parownikiem, oraz jednostki zewnętrznej ze skraplaczem. Obie jednostki są ze sobą połączone rurami - jedna doprowadza skroplony czynnik chłodzący z jednostki zewnętrznej do jednostki wewnętrznej, a druga odprowadza rozprężony gaz z jednostki wewnętrznej do jednostki zewnętrznej. Jednostki komunikują się między sobą za pomocą przewodu elektrycznego, umożliwia to właściwe sterowanie klimatyzatorem. Podczas obniżania temperatury w parowniku następuje skraplanie pary wodnej znajdującej się w powietrzu. Gromadzi się ona w tacy pod parownikiem, a dalej odprowadzana jest (grawitacyjnie albo mechanicznie) na zewnętrz pomieszczenia lub do kanalizacji. Duża część klimatyzatorów ma funkcję osuszania powietrza, co można wykorzystać np. po malowaniu pomieszczenia.

 

Rodzaje klimatyzatorów

Ze względu na budowę wyróżniamy następujące klimatyzatory:

1. Klimatyzatory monoblokowe typu kompakt – system klimatyzacji to pojedyncza jednostka – funkcję parownika oraz skraplacza spełnia jedno urządzenie, które funkcjonuje w zmiennym się cyklu pracy. Tego typu klimatyzatory stosowane są w przypadku ograniczeń wynikających z niedostatecznej ilości miejsca.

2. Klimatyzatory dwuczęściowe typu split - systemy klimatyzacji złożone z dwóch jednostek - część wewnętrzna z parownikiem oraz zewnętrzna ze sprężarką. Obie jednostki połączone są ze sobą systemem hydraulicznym (rurki umożliwiające transport czynnika chłodzącego oraz jego skroplin) i systemem elektronicznym (sterowanie).

Klimatyzacja typu split

3. Klimatyzacja typu multisplit jest systemem podobnym do split, ale w którym do jednej jednostki zewnętrznej montowanych jest więcej jednostek wewnętrznych (np. dla każdego pomieszczenia)). Jednostki wewnętrzne mogą być urządzeniami różnego typu: naściennymi, podstropowymi czy kasetonowymi - zależy to od przystosowania jednostki zewnętrznej do systemu multisplit.

Klimatyzacja typu multisplit

Urządzenia kompaktowe dzielimy na:

1. klimatyzatory przenośne - zaletą jest swoboda w planowaniu ich lokalizacji w pomieszczeniu

2. klimatyzatory okienne (okienno-ścienne) - montowane w otworze okiennym lub w murze, zalety to prosty montaż i obsługa, swobodna i równomierna dystrybucja powietrza, atrakcyjna cena. Słabą stroną jest stosunkowo głośna praca.

 

Urządzenia split i multisplit to:

1. klimatyzatory ścienne – to urządzenia o dużej wydajności i cichej pracy, funkcjonowanie ich jest w pełni zautomatyzowane, a  obsługa możliwa jest za pomocą sterowania bezprzewodowego. Dzięki ich popularności, oferta modeli i dodatkowa automatyka jest szeroka. Ten typ klimatyzatora można zastosować w każdym pomieszczeniu.

2. klimatyzatory podsufitowe – urządzenia montowane do konstrukcji stropu, sprawdzają się tam gdzie  zabudowa ścian nie umożliwia zastosowania jednostek ściennych lub nie można instalować jednostek kasetonowych. Budowa tych klimatyzatorów powoduje, że powietrze przesuwa się z szybko pod sufitem, a następnie spowalnia i jego przepływ w pomieszczeniu jest równomierny. Nadają się w szczególności do wysokich pomieszczeń, gdzie nie ma konieczności chłodzenia/ogrzewania wysokich części pomieszczenia tak dokładnie jak niższych oraz w pomieszczeniach o znacznym stopniu zanieczyszczenia powietrza.

3. klimatyzatory przypodłogowe - mogą być instalowane w dowolnym miejscu (mimo nazwy) są więc dobrym rozwiązaniem tam gdzie nie sprawdzają się inne rodzaje klimatyzacji, np. mogą być instalowane we wnękach ścian czy na strychach. Kształtem i budową przypominają nowoczesny grzejnik.

4. klimatyzatory kasetonowe - instalowane w konstrukcji podwieszanych sufitów. Umożliwiają równomierną dystrybucję powietrza (powietrze rozprowadzane jest wzdłuż sufitu,  dalej opadając łagodnie dół wzdłuż ścian), dzięki temu jest duża dowolność przy wyborze lokalizacji jednostki wewnętrznej. Te klimatyzatory najczęściej stosowane są w pomieszczeniach biurowych, sklepach i punktach usługowych, salonach czy gabinetach wszędzie tam gdzie istotna jest estetyka wyposażenia.

5. klimatyzatory kanałowe - mają system odprowadzania powietrza umożliwiający klimatyzowanie jednocześnie kilku pomieszczeń, kierując tam za pomocą kanałów powietrze o odpowiednich parametrach. Temperatura dystrybuowanego powietrza ustawia się jako średnia dla wszystkich pomieszczeń, powietrze rozprowadzane jest dokładnie i równomiernie. To dobre rozwiązanie w dużych obiektach użytkowych, przemysłowych czy dla hal handlowych.

Rodzaje jednostek wewnętrznych stosowanych w klimatyzacjach split i multisplit

Rodzaje jednostek zewnętrznych klimatyzatorów split. Klimatyzacja split. 

 

Bardzo istotnym elementem każdego klimatyzatora jest sprężarka, od której jakości oraz technologii wykonania zależy trwałość i zapotrzebowanie na energię elektryczną urządzenia. Klimatyzatory dostępne na rynku wykonane są w dwóch technologiach: ON/OFF i Inverter. W klimatyzatorze ON/OFF możliwa jest praca klimatyzatora mocą nominalną lub całkowite wyłączenie. Klimatyzatory Inverter dostosowują swoją pracę do zapotrzebowania chłodniczego lub grzewczego, pracują z mocą podaną w specyfikacji w zależności od potrzeb. Przyczynia się do sporych oszczędności energii elektrycznej (około 20% mniej niż urządzenia ON/OFF podobnej mocy). Technologia Inverter jest bardziej zaawansowana, dlatego urządzenia Inverter są droższe od urządzeń ON/OFF, jednak oszczędności związane z zużyciem energii elektrycznej niwelują tą różnicę w stosunkowo krótkim czasie (zazwyczaj 1-3 lat).

EER i COP

Współczynniki EER i COP określają wydajność klimatyzatora - im wyższe ich wartości tym urządzenie dostarcza więcej energii chłodniczej lub cieplnej przy zużyciu określonej ilości energii elektrycznej. EER to skuteczność w trybie chłodzenia, a COP w trybie ogrzewania. Na przykład urządzenie z EER/COP = 3, na jedną jednostkę zużytego prądu dostarcza trzy jednostki energii chłodniczej/cieplnej. Dlatego też im wyższe współczynniki EER i COP tym mniejszy pobór prądu przy takim samym zapotrzebowaniu na chłodzenie czy grzanie.

 

Klimatyzacja jako źródło ciepła

Obecnie duża część klimatyzatorów może funkcjonować również jako źródło ciepła , kiedy obieg gazu i cieczy zostaje odwrócony, a urządzenie działa jak pompa cieplna. Warto podkreślić, że wysokie właściwości termodynamiczne jakie ma klimatyzator powodują, że dostarcza więcej energii cieplnej niż pobiera prądu (stosunek uzyskanej energii do pobranej współczynnik COP, jest różny w zależności od urządzenia, najczęściej wynosi pomiędzy 3 a 5). Tradycyjny grzejnik elektryczny dostarcza blisko tyle samo energii ile pobiera prądu elektrycznego (COP bliskie 1). W związku z powyższym, jeżeli rozważamy ogrzewanie pomieszczenia przy pomocy energii elektrycznej, warto wiedzieć, że zastosowanie klimatyzacji to znaczne oszczędności w zużyciu prądu. Jako pompa ciepła klimatyzator jest dobrym rozwiązaniem do pomieszczeń czy budynków, gdzie potrzebne jest ogrzewanie, a jednak nie ma możliwości technicznych zamontowania innego systemu lub zamontowanie jest zbyt kosztowne. Klimatyzator to świetne rozwiązanie np. dla domków rekreacyjnych.

Ze względu na właściwości czynnika roboczego i kwestie techniczne, klimatyzator nie może być używany jako źródło ciepła, poniżej określonej temperatury (w zależności od urządzenia w temp. poniżej 0 do - 25°C). Możliwe jest dodanie specjalnego modułu, który umożliwia całoroczną pracę układu, lub wybranie klimatyzatora z szerszym zakresem pracy.

 

Zastosowania dla klimatyzacji

Klimatyzatory ścienne - najczęściej wykorzystywane w mieszkaniach, domach, biurach, mniejszych obiektach handlowo-usługowych.

Klimatyzatory ścienno-sufitowe (podstropowe) - do zastosowań komercyjnych jak obiekty handlowe czy pomieszczenia biurowe, a także w indywidualnych domach i mieszkaniach.

Klimatyzatory kasetonowe - instalowane są w obiektach o dużych kubaturach, jak centra handlowe, biura, sale konferencyjne, sklepy, hotele, restauracje.

Klimatyzatory kanałowe - sprawdzają się w pomieszczeniach biurowych i konferencyjnych, hotelach, restauracjach, obiektach użyteczności publicznej,  także w domach.

 

 

Wpływ klimatyzacji na zdrowie

Nowoczesne, dobrej jakości klimatyzatory (prawidłowo użytkowane i konserwowane), dzięki dodatkowym funkcjom (głównie filtracji powietrza), mogą pozytywnie wpływać na stan zdrowia lub zapobiegać wybranym schorzeniom. W dostępnych obecnie klimatyzatorach występuje kilka rodzajów filtrów: od najprostszych mechanicznych (siatka na parowniku zatrzymująca kurz) aż po bardziej zaawansowane filtry plazmowe. Dzięki filtracji usuwane są z powietrza różnego rodzaju zanieczyszczenia jak kurz, roztocza czy niektóre bakterie chorobotwórcze, a powietrze może być dodatkowo jonizowane. Klimatyzator może być zatem idealnym rozwiązaniem dla alergików (dobry klimatyzator może usunąć prawie wszystkie alergeny wziewne z powietrza).

 

Klimatyzacja a środowisko

Obecnie urządzenia klimatyzacyjne coraz lepiej korespondują ze środowiskiem naturalnym. W systemach klimatyzacji stosowane są aktualnie czynniki chłodzące o znacznie obniżonym wpływie na warstwę ozonową (np. R410A) - nie stosuje się już freonu lub podobnych szkodliwych dla środowiska czynników. Ponadto klimatyzacja stosowana jako źródła ciepła, dzięki wysokiej efektywności termodynamicznej, zużywa zdecydowanie mniej energii elektrycznej niż standardowy grzejnik elektryczny.

 


 

Dodatkowe informacje w dziale: PYTANIA I ODPOWIEDZI - KLIMATYZACJA

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl