Oczyszczanie powietrza - info

Oczyszczanie powietrza we wnętrzach - informacje

Oczyszczamy naszą wodę,  jemy żywność organiczną, pijemy przefiltrowaną wodę i czyścimy produkty antybakteryjne - dlaczego nie zadbać o nasze powietrze? Według badań powietrze wewnętrzne jest nawet kilka razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze z zewnątrz. Większość ludzi spędza w domu i pracy dużą część czasu.

Oczyszczanie powietrza w domu staje się obecnie koniecznością. Przy niskich temperaturach i bezwietrznej pogodzie nasila się problem smogu, stając się realnym zagrożeniem dla zdrowia. Zanieczyszczone powietrze przedostaje się do domów czy miejsc pracy. Może powodować duszności, łzawienie, zaburzenie układu krążenia, podrażnienia skóry oraz zaburzenia układu nerwowego. Oczyszczanie powietrza przy nasilonym smogu jest szczególnie istotne, gdy w domu są małe dzieci i niemowlęta, a także osoby starsze. 
Drugą istotną kwestią są alergie, na które cierpi nawet 60% społeczeństwa krajów wysoko uprzemysłowionych. Jest to spowodowane przede wszystkim zanieczyszczeniem środowiska i powietrza oraz obniżeniem odporności organizmu człowieka. Prawidłowe oczyszczanie powietrza w domu pozwala pozbyć się alergenów.

Oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach

Oczyszczacze powietrza potrafią skutecznie wyeliminować ww. zanieczyszczenia - urządzenia dobrej klasy usuwają ponad 97% różnych cząstek zawieszonych w powietrzu. Wśród dostępnych urządzeń występują oczyszczacze selektywne – wychwytujące z powietrza przede wszystkim alergeny, jak i jednostki bardziej wszechstronne – potrafiące wyeliminować także zapachy czy dym tytoniowy. Oczyszczacze działają w dość prosty sposób: zasysają powietrze z pomieszczenia, przepuszczają je przez system filtrów, a następnie oczyszczone wydmuchują z powrotem.

Zasada działania oczyszczacza powietrza, oczyszczanie powietrza

Najistotniejszym elementem każdego oczyszczacza jest system filtracyjny złożony najczęściej z dwóch lub trzech filtrów. Pod względem budowy filtry można podzielić na zaporowe i elektrostatyczne, a ze względu na spełnianą funkcję – na główne oraz wspomagające.
- Filtry zaporowe stanowią fizyczną przeszkodę dla przepuszczanych przez nie cząstek. Wykonane najczęściej z włókna szklanego lub innego materiału o splocie odpowiednim do wielkości zanieczyszczeń.
- Filtry elektrostatyczne zazwyczaj wykonane są z tworzywa lub specjalnie spreparowanego papieru. Mają otwartą strukturę , dzięki temu powietrze przepływa przez nie łatwiej niż przez filtry zaporowe (przy tym nie wychwytują mniej zanieczyszczeń). Powietrze przepływając przez komorę jonizacyjną, nadaje cząsteczkom zanieczyszczeń  ładunek dodatni, dzięki czemu osadzają się one na ujemnie naładowanych płytkach filtra. Filtry te trzeba wymieniać, jednak rzadziej niż inne typy filtrów (raz na kilkanaście miesięcy). Warto je również czyścić –  np. odkurzaczem, czasami płukać pod bieżącą wodą.

Wybierając oczyszczacz powietrza trzeba uwzględnić wielkość pomieszczenia, w którym będzie pracował. Wydajność oczyszczaczy określa Wskaźnik Emisji Czystego Powietrza (CADR) mierzony w m3/h. Wskazuje on ile powietrza oczyszczacz jest w stanie przefiltrować w ciągu 1 godziny. Jest to wskaźnik pozwalający na porównanie urządzeń o różnej mocy, od różnych producentów. Oczyszczacz powinien mieć taką wydajność, aby w ciągu godziny mógł trzy-czterokrotnie przefiltrować całą objętość oczyszczanego powietrza w pomieszczeniu. Intensywność oczyszczania może być regulowana płynnie lub dwu- lub trzystopniowo. Większość oczyszczaczy może pracować w trybie ciągłym.

Często urządzenia o bogatszym wyposażeniu posiadają wskaźniki poziomu zanieczyszczenia powietrza, oceniając jakość powietrza samoczynnie dostosowują swoją wydajność do stopnia zanieczyszczenia.

Jeśli oczyszczacz będzie pracował w trybie ciągłym, lub w sypialni, warto zwrócić uwagę czy nie będzie nam przeszkadzał podczas odpoczynku czy snu. Poziom emitowanego przez oczyszczacz hałasu zależy od jego budowy - im więcej mechanicznych przeszkód musi pokonać filtrowane powietrze, tym głośniejsza praca urządzenia. Najlepiej wypadają pod tym względem urządzenia wyposażone w filtry elektrostatyczne.

Na rynku powszechnie występują cztery rodzaje filtrów:

  • filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air filter)
  • filtry węglowe (filtry z węglem aktywnym)
  • filtry jonowe
  • filtry ultrafioletowe (UV)

 


 Dodatkowe informacje na temat oczyszczania powietrza w dziale pytania i odpowiedzi : FAQ - OCZYSZCZANIE POWIETRZA

 Urządzenia dostępne tutaj: OCZYSZCZACZE POWIETRZA

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl