FAQ - oczyszczanie powietrza

Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Klientów pytania dotyczące oczyszczania powietrza.

Kliknij na interesującym Cię pytaniu:

 


Co to jest oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które usuwa pewne zanieczyszczenia z powietrza i poprawia jego jakość w pomieszczeniach. Oczyszczacze powietrza najczęściej używane są w domach i biurach, są pomocne dla osób cierpiących na alergie, astmę, wrażliwość chemiczną i inne problemy związane z układem oddechowym.

 

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza zasysa zanieczyszczone powietrze z danej przestrzeni i przepuszcza je przez kilka warstw elementów filtrujących. Cząstki, alergeny i zanieczyszczenia zostają uwięzione na filtrze, a oczyszczone powietrze jest następnie zawracane do pomieszczenia.

 

Dlaczego potrzebuję oczyszczacza powietrza?

Oczyszczacz powietrza poprawi ogólną jakość powietrza w pomieszczeniach, a dzięki temu poprawi Twoje zdrowie. Zazwyczaj zanieczyszczenie powietrza kojarzymy tylko z powietrzem zewnętrznym; niektóre szacunki mówią, że poziom zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach może być nawet dwa do pięciu razy wyższy niż poziom zanieczyszczeń zewnętrznych.

W rzeczywistości zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach jest obecnie jednym z ważniejszych problemów ekologicznych. Wiele zanieczyszczeń usuwanych przez oczyszczacze powietrza powoduje alergie i astmę, dlatego oczyszczacz powietrza przyniesie ulgę w szczególności osobom cierpiącym i zmniejszy możliwość ponownego zachorowania u innych. Niemowlęta i małe dzieci są szczególnie podatne na astmę i alergie, ponieważ spędzają większość czasu w domu.

 

Co przyczynia się do niskiej jakości powietrza w pomieszczeniach?

Nowoczesne domy są budowane i uszczelniane, aby były energooszczędne , ale utrzymują powietrze w środku. Chociaż jest to świetne do obniżenia rachunków za energię, nie pozwala domowi "oddychać". Zanieczyszczenia, takie jak pyłki, pleśń, kurz, sierść zwierząt domowych i dym tytoniowy, zostają uwięzione i zawrócone do środka, zamiast być wypuszczone na zewnątrz w naturalny sposób.

 

Skąd mam wiedzieć, który oczyszczacz powietrza wybrać?

Ponieważ istnieją różne rodzaje oczyszczaczy powietrza, które różnią się swoją efektywnością w zakresie różnych problemów, najpierw należy określić jaki problem próbujesz rozwiązać. Niektóre oczyszczacze powietrza są lepsze w usuwaniu cząstek, inne są lepsze w pozbyciu się zapachu, a niektóre są lepsze w usuwaniu chemikaliów. Po ustaleniu problemu określ najlepszą technologię i wybierz odpowiedni model wielkości pomieszczenia.

Np. Jeśli masz astmę lub poranne przekrwienie, warto przyjrzeć się zakupowi oczyszczacza powietrza typu HEPA, szczególnie do stosowania w sypialni. Jeśli masz spleśniałą piwnicę, potrzebujesz oczyszczacza powietrza, który usunie zarówno zarodniki pleśni, jak i nieprzyjemny zapach. Jeśli masz palacza w domu, potrzebujesz oczyszczacza powietrza z aktywnym węglem. Jeśli w domu znajdują się zwierzęta domowe, potrzebujesz oczyszczacza powietrza, który może uwięzić i usunąć sierść zwierząt z powietrza. Jeśli nie masz innego celu niż polepszenie ogólnej jakości powietrza w pomieszczeniach, większość z naszych oczyszczaczy będzie dla Ciebie odpowiedni.

 

Czy oczyszczacze powietrza są głośne?

Oczyszczacze powietrza są porównywalne do dźwięków domowego wentylatora. Większość oczyszczaczy powietrza ma wiele prędkości z najwyższym ustawieniem, zwykle równym poziomowi normalnej rozmowy.

W większości przypadków można użyć wysokiego ustawienia tylko do szybkiego czyszczenia, a następnie do średniego lub niskiego, aby utrzymać poziom czystego powietrza. Ustawienia średnie i niskie zwykle nie są głośniejsze od centralnego ogrzewania lub klimatyzacji i są podobne do „białego szumu”, co może być nawet korzystne dla koncentracji, relaksu i lepszego snu. Niektóre modele oferują tryb typu "Silent", który jest idealny w czasie, gdy spokój i cisza są koniecznością.

 

Jak często powinienem uruchamiać oczyszczacz powietrza?

Aby uzyskać optymalne wyniki, wszystkie oczyszczacze powietrza powinny działać stale. Kiedy oczyszczacz powietrza jest wyłączony, zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach powraca do stanu sprzed obróbki.

 

Gdzie powinienem umieścić mój oczyszczacz powietrza?

Naturalnie najlepiej umieścić oczyszczacz powietrza w pomieszczeniu, w którym spędzasz najwięcej czasu. Dla większości osób jest to sypialnia. Jeśli jesteś uczulony na sierść zwierząt domowych, możesz chcieć zatrzymać oczyszczacz powietrza w pokoju, w którym twoje zwierzęta spędzają większość czasu. Ponadto, nie powinieneś umieszczać oczyszczacza powietrza w rogu pokoju, powinien być umieszczony co najmniej kilkadziesiąt cm od ścian dla maksymalnego przepływu powietrza.

 

 Czy mogę otworzyć okna w pokoju, w którym działa oczyszczacz powietrza?

 Tak, dobrze jest mieszać dodawać świeżego powietrza podczas pracy oczyszczacza powietrza.

 

Czy oczyszczacz powietrza oczyści cały mój dom?

Dostępne są systemy oczyszczania powietrza, które można zainstalować w celu oczyszczenia całego domu czy mieszkania, jednak są one droższe w zakupie instalacji niż urządzenia przenośne. Jeśli taki system jest poza twoim budżetem, to dla najlepszego efektu umieść przenośne oczyszczacze powietrza w kluczowych pomieszczeniach.

 

Skąd mam wiedzieć, czy mój oczyszczacz powietrza działa?

Już po kilku dniach od zainstalowania oczyszczacza powietrza pomieszczenie będzie czystsze i nie będzie już ciężkie. Powinieneś być w stanie oddychać łatwiej, lepiej spać i doświadczać mniej przypadków porannego przeciążenia i objawów alergii. Gdy zmienisz filtr, zobaczysz, ile brudu usuwasz z powietrza.

 

Ile kosztuje korzystanie z oczyszczacza powietrza?

Istnieją dwa czynniki, które należy wziąć pod uwagę: koszt wymiany filtrów i roczny koszt energii elektrycznej. Wysokowydajne oczyszczacze powietrza generalnie zużywają minimalną ilość energii elektrycznej, ponieważ są zaprojektowane tak, aby oszczędzać energię. Możesz określić roczne koszty operacyjne, sumując roczny koszt energii elektrycznej i koszt wymiany filtra.

 

Czy istnieją efekty uboczne oczyszczania powietrza?

Wysokiej jakości oczyszczacze powietrza bez ozonu poprawiają zdrowie i nie stwarzają potencjalnych zagrożeń dla Ciebie lub Twoich bliskich.

 

Co oznacza ocena CADR?

CADR oznacza szybkość dostarczania czystego powietrza i jest miarą objętości przefiltrowanego powietrza dostarczanego przez oczyszczacz powietrza. Jest podawany w trzech pomiarach: jeden dla pyłków, jeden dla dymu tytoniowego i jeden dla kurzu. Im wyższy numer CADR, tym szybciej jednostka filtruje powietrze.

 

Jaki jest najlepszy oczyszczacz powietrza dla osób chorych na astmę?

Oczyszczacze powietrza z filtrem typu HEPA są najlepsze dla osób cierpiących na astmę. Zaleca się, aby osoby cierpiące na astmę unikały generatorów ozonu i oczyszczaczy powietrza jonowego, ponieważ te jednostki mogą wydzielać szkodliwe produkty uboczne, w tym ozon.

 

Czy oczyszczacz powietrza wyleczy moją astmę lub alergie?

Nie. Oczyszczacz powietrza nie leczy astmy ani alergii. Pomoże jednak zmniejszyć ilość zanieczyszczeń w powietrzu, które wdychasz, co z kolei może przynieść ulgę w związku z objawami związanymi z tymi stanami. Oczyszczacze powietrza nie mają na celu leczenia żadnych schorzeń. Są po prostu odpowiednim narzędziem, które można wykorzystać do poprawy jakości powietrza w domu lub w biurze. Jeśli cierpisz z powodu któregokolwiek z tych schorzeń, koniecznie zgłoś się do lekarza.

 

Co to jest filtr HEPA?

HEPA oznacza ang. skrót: High Efficiency Particulate Air i jest rodzajem wysoce wydajnego elementu filtracyjnego, które usuwa mikroskopijne cząstki z powietrza przechodzącego przez filtr. HEPA to standard stosowany w przypadku filtrów usuwających co najmniej 99,97% wszystkich cząstek większych niż 0,03 mikrona.

 

Z czego wykonany jest filtr HEPA i jak działa?

Filtry HEPA wykonane są z gęsto rozmieszczonego włókna szklanego. Zazwyczaj zmywalny filtr wstępny zatrzymuje wszystkie większe cząstki, a następnie filtr HEPA usuwa co najmniej 99,97% wszystkich cząstek większych niż 0,03 mikrona. Alergeny, takie jak pyłki, sierść zwierząt domowych, zarodniki pleśni i kurz zostają uwięzione w gęstych włóknach filtra. Niektóre z oczyszczaczy powietrza z filtrem HEPA zawiera także filtr węglowy do wychwytywania substancji chemicznych, zapachów i gazów. Po oczyszczeniu zanieczyszczonego powietrza wentylator wysyła go z powrotem do pomieszczenia w postaci czystego powietrza.

 


Podstawowe informacje na temat oczyszczania powietrza w pomieszczeniach: OCZYSZCZANIE POWIETRZA INFO

Oferta oczyszczaczy powietrza i filtrów: OCZYSZCZACZE POWIETRZA

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl