Lampy na owady - info

INFORMACJE na temat LAMP OWADOBÓJCZYCH

Zasada działania elektrycznych pułapek na komary oraz inne owady latające (lamp owadobójczych)  wykorzystuje dokładnie to co dzieje się w naturze. Komary składają jaja w ciemnym, wilgotnym miejscu, gdzie mają najlepsze warunki by dojrzeć, bez ryzyka odwodnienia. Młode owady mogą opuścić to środowisko tylko w przypadku braku promieni słonecznych, ponieważ mogłyby one odwadniać i zabijać. Natura zaprogramowała te owady na aktywność po zmierzchu, kiedy jedynymi promieniami, które je prowadzą, są ultrafioletowe.
Badania wykazują, że w ciągu pierwszej godziny życia bardzo wysoki odsetek nowo narodzonych komarów wpada w pułapki na komary ze względu na przyciąganie ultrafioletu, by w czasie dwóch godzin prawie wszystkie owady zostały złapane. Przyciąganie owadów przez światło UV-A zmniejsza się, w miarę jak owad dojrzewa, by całkowicie zaniknąć, gdy samica złoży jaja -wówczas przyciąga ją głównie zapach i ciepło ludzkich czy zwierzęcych ciał.
Najlepsze efekty przynosi rozpoczęcie rozpoczęcie procesu zwalczania szkodników już na początku wiosny, aby pozbyć się jak największej części populacji owadów tuż po narodzinach. Włączając lampy na owady z UV-A wokół lokalizacji wylęgu owadów każdej nocy, ograniczymy znacząco populację młodych komarów, które w rezultacie nie będą się dalej rozmnażać. Dzięki podjęciu wcześniej odpowiednich działań z użyciem lampa owadobójczych, można się spodziewać, że w lecie populacja np. dorosłych samic komara spragnionych krwi,  zostanie wyeliminowana lub mocno ograniczona do nielicznych osobników pochodzących z daleka.

Działanie wiatrakowej lampy na owady uv-a, przyciąganie owadów

Lampy UV-A
Lampy ultrafioletowe - niskociśnieniowe świetlówki rtęciowe wykonane są z fluorescencyjnej rurki szklanej zawierającej dwie elektrody. Są najistotniejszym elementem każdej lampy na owady. Strumienie świetlne lamp UV-A są mierzone w zakresie od 300 do 400 nm, a ich szczyt wynosi 365 nm, są nieszkodliwe dla człowieka. W przypadku lampy UV-A oznacza to źródło światła, które emituje promieniowanie elektromagnetyczne głównie w zakresie ultrafioletu i, w znikomym stopniu, w obszarze światła widzialnego.

Rażąca lampa owadobójcza uv-a, na owady latające

 Lokalizowanie lamp na owady
Optymalne umiejscowienie wymaga, aby lampy owadobójcze były umieszczane w miejscach w pewnym oddaleniu od obszarów aktywności ludzi. Dodatkowo aby przyciąganie było skuteczne w przypadku insektów dziennych, urządzenia muszą być umieszczone w półcieniu, a nie w pełnym świetle. Takie umieszczanie pułapek jest wskazane, aby uniknąć zmniejszenia oddziaływania promieni emitowanych przez urządzenie poprzez silniejsze promienie słoneczne.
Źródło światła UV-A umieszczone w miejscu zacienionym skuteczniej przyciągnie owady, które znajdą się w pobliżu. Co ważne także jasne światło księżyca lub sztuczne światło może wpływać na działanie lamp owadobójczych. Najlepiej zatem umieszczać pułapki na komary w strefach osłoniętych przed takimi źródłami światła. Jeżeli stosujemy więcej urządzeń na tym samym obszarze, muszą one być od siebie oddalone w zależności od zasięgu działania. Warto unikać umieszczania urządzeń do eliminacji owadów w pobliżu jasnych ścian, ponieważ emitowane światło odbija się od ich powierzchni i może zakłócać działanie urządzenia. Także przeciągi, mogą zakłócać ich działanie lampa na owady UV-A. Istotne dla skuteczności zwalczania owadów jest lokalizacja lampy owadobójczej na odpowiedniej wysokości. Najlepsze rezultaty daje umieszczanie urządzeń na wysokości 2-3 metrów od poziomu podłogi.

 Lokalizacja lampy na owady uv-a

 

Typy lamp owadobójczych i zastosowania
Lampy na owady rażące (np. seria CRI-CRI) to najbardziej znane i skuteczne pułapki na owady. Przyciągają owady dzięki wysokiej jakości światłu UV-A i eliminują je poprzez rażenie prądem. Podobnie jak lampy na owady lepowe (np. Mo-Stick) czy wiatrakowe (seria Insectivoro), także pułapki rażące nie wymagają chemicznych wkładów czy feromonów, w rzeczywistości działając na naturalny instynkt owadów. Komary, muchy i inne owady dążąc do swojego macierzystego środowiska zbliżają się do źródła przyciągającego je światła UV-A, następnie owady te są chwytane i eliminowane przez urządzenie.
Szeroka gama urządzeń dostarcza rozwiązania problemu owadów w różnych obszarach, począwszy od wymagań HACCP w przetwarzaniu żywności, poprzez obronę przed owadami w hodowli zwierząt i rolnictwie, w różnego typu obiektach HoReCa, po zastosowania w domowych ogrodach. Zwalczanie szkodników latających za pomocą lamp na owady może być realizowane zarówno na zewnątrz i wewnątrz, w obiektach prywatnych jak i w szerszej skali: przemysłu czy dużych powierzchniach publicznych.

 


Więcej informacji na temat lamp na owady w odpowiedziach na częste pytania: FAQ - LAMPY OWADOBÓJCZE
Pełna gama lamp owadobójczych (trzy rodzaje: wiatrakowe, rażące i lepowe) tutaj: LAMPY NA OWADY

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl