Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Charakterystyka ogrzewania pomieszczeń w technologii podczerwieni
Panele grzewcze na podczerwień to grzejniki bezpośrednie, wykorzystujące technologię fal światła z obszaru poniżej czerwonego obszaru światła widzialnego (długie fale podczerwieni). Przyjemne ciepło promieniowania porównać można z promieniami Słońca, które jest najpowszechniejszym, odczuwalnym źródłem fali ciepła w podczerwieni. Promieniowanie podczerwone jest całkowicie bezpieczne i naturalne, a nadto oddziałuje korzystnie na organizmy (np. stosowane jest od wielu lat w inkubatorach dla noworodków). Emitowane przez panele grzewcze fale ciepła docierają bez ogrzewania powietrza bezpośrednio do obiektów i osób, w bezpośrednim kontakcie dając uczucie komfortu.
Grafika: W przypadku tradycyjnego ogrzewania ciepłe powietrze unosi się do góry, tym samym przestrzeń pod sufitem ma wyższą temperaturę niż przy podłodze, nawet o kilka stopni. W przypadku ogrzewania podczerwienią ogrzane emitowanym przez panele grzewcze ciepłem ciała stałe: ściany, podłoga, sufit i przedmioty wtórnie oddają nagromadzone ciepło, dzięki czemu w całym pomieszczeniu uzyskiwany jest komfort termiczny na zbliżonym poziomie (bardziej równomierny rozkład temperatury).
W odróżnieniu od tradycyjnych systemów grzewczych, grzejniki promiennikowe wykorzystujące podczerwień nie ogrzewają jedynie powietrza w pomieszczeniu. Emitowane fale podczerwone produkują ciepło przede wszystkim w zetknięciu z powierzchnią ściany, przedmiotu czy ciała. Energia cieplna jest absorbowana przez obiekty będące w zasięgu promiennika, a następnie powoli oddawana do otoczenia. Mamy do czynienia z dwoma rodzajami ciepła: bezpośrednim - odczuwanym wprost od włączonych paneli grzewczych oraz pośrednim - oddawanym w dalszej kolejności przez ogrzane ciała stałe. Taki sposób ogrzewania pomieszczeń daje w efekcie bardziej równomierny rozkład temperatury, eliminując poczucie "zimnych stóp" i "rozgrzanej głowy". Ponadto ogrzane mury pozostając suche od wewnątrz są mniej podatne na problem wilgoci, w tym rozwój pleśni czy grzyba. Osuszone ściany mają co istotne lepsze właściwości izolacyjne (sucha ściana ma mniejsze przewodnictwo ciepła niż ściana wilgotna), dzięki czemu zmniejsza się zapotrzebowanie na ciepło.
W przypadku ogrzewania panelami grzewczymi na podczerwień subiektywnie odczuwalny komfort uzyskiwany jest przy niższych o około 2-3°C temperaturach niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego, co pozwala uzyskać oszczędności kosztów eksploatacji na poziomie 10% (np. w pomieszczeniu o zmierzonej temperaturze 18°C temperatura odczuwana jest na poziomie około 20 - 21°C). Obniżenie średniej temperatury dające mniejsze różnice temperatur wewnątrz i na zewnątrz, wpływa na zmniejszenie ilości transportowanego przez przestrzeń ciepła, niższe straty ciepła podczas wymiany powietrza (przez szparki, lufciki).
Kolejna korzyść to wzrost wilgotności powietrza związany z obniżką jego temperatury. Dzięki temu nie wysychają, nasze błony śluzowe stanowiące naturalną ochronę organizmu przed przeziębieniami. Ogrzewanie promiennikowe, na podczerwień niweluje efekt wzbijania kurzu, pyłków, bakterii i innych cząstek , który występuje przy ogrzewaniu tradycyjnym w związku z przemieszczaniem się mas ogrzewanego powietrza. Jest to szczególnie ważne jest dla osób wrażliwych, dzieci czy alergików. W obiekcie ogrzewanym podczerwienią tworzy się korzystny mikroklimat (rześkie, nieruchome i wole od kurzu powietrze oraz ciepłe ściany).
Zalety ogrzewania panelami grzewczymi na podczerwień
- długa żywotność paneli grzewczych,
- bezawaryjna i bezobsługowa praca,
- brak cyklicznych kosztów utrzymania systemu - nie wymagają okresowej konserwacji czy przeglądów,
- energooszczędność - brak strat emisyjnych ciepła oraz wysoka wydajność (ponad 98% energii elektrycznej zamieniana jest na ciepło). W porównaniu z tradycyjnymi sposobami ogrzewania można liczyć na oszczędności kosztów w sezonie grzewczym do około 30%.
- stosunkowo niewysokie koszty zakupu i montażu systemu grzewczego (w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań),
- oszczędność miejsca w obiekcie , łatwość aranżacji we wnętrzach,
- elastyczność zastosowania (cały obiekt lub wybrane pomieszczenia),
- ekologiczne, bez szkodliwych emisji,
- zdrowe, korzystny mikroklimat.
Dobór grzejników na podczerwień
Najlepsze rezultaty jeżeli chodzi o komfort i koszty eksploatacji uzyskamy stosując „nadmiar mocy”, ponieważ grzejniki o wyższej mocy szybciej uzyskują zadaną temperaturę i wcześniej się wyłączają, co skutkuje niższym zużyciem energii elektrycznej oraz lepszą dynamiką pracy przy niekorzystnych zmianach temperatury. Odpowiednio dobrane panele grzewcze, w cyklu dogrzewania pracują średnio 6-7 godzin w ciągu doby w sezonie grzewczym dla utrzymania korzystnej temperatury pokojowej.
Mając na uwadze ekonomiczny wymiar ogrzewania panelami grzewczymi w podczerwieni, należy kalkulować zapotrzebowanie obiektu na moc grzewczą wg ogólnej zasady:
1) 30-35 W / 1 m³ dla systemu głównego ogrzewania (30W – budynek dobrze izolowany, od 35W- w przypadku niewystarczającej izolacji budynku),
2) 15-20 W / 1 m³ dla systemu ogrzewania pomocniczego (w obiekcie jest i będzie użytkowany inny system grzewczy).
Pełna oferta grzejników na podczerwień tutaj: PANELE GRZEWCZE NA PODCZERWIEŃ